Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z komputera i internetu. To w sieci szukają wiedzy, bawią się, komunikują z innymi i poznają nowych ludzi. Rolą nas, dorosłych, jest zadbać o to, by dzieci mogły bezpiecznie korzystać z globalnej sieci.

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla dzieci w internecie jest to, że mogą one nawiązać kontakt z kimś dorosłym, kto ma wobec nich złe zamiary. Kluczowe jest zatem edukowanie naszych dzieci, jak bezpiecznie korzystać z sieci, ale, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, i tak jako rodzice będziemy się martwić. Z jednej strony nie powinno się zabraniać dzieciom używania internetu, gdyż znajomość korzystania z internetu jest kluczowa dla edukacji dziecka, z drugiej strony nawet jeśli poświęcamy wiele energii na to by nauczyć dziecko zasad e-bezpieczeństwa, to martwimy sie, kogo dzieci mogą spotkać w internecie w szczególności osoby dorosłe nie zawsze mające dobre zamiary wobec młodych niedoświadczonych ludzi.

Funtasto.com to platforma komunikacji, wymiany wiedzy i zainteresowań dla dzieci, zamknięta dla osób dorosłych. Aby korzystać z serwisu trzeba się zarejestrować. Kluczowym elementem procesu rejestracji jest autoryzacja w oparciu o kamerkę video. Użytkownik proszony jest o dokonanie nagrania. Aby uniknąć podstawienia filmiku, co przecież technicznie jest możliwe, filmik musi zawierać wykonanie określonego gestu, a nie wiadomo, o jaki gest system poprosi. Potem system, wykorzystując stworzony algorytm, obliczy, czy proporcje ciała na filmie odpowiadają proporcjom dziecka czy dorosłego. Konta są też kontrolowane ręcznie.

Oto wybrane funkcjonalności serwisu Funtasto.com:
FUN!Page
Każde dziecko może założyć stronę poświęconą swojej pasji, zainteresowaniom lub dołączyć do już istniejącej strony.
Komunikator
Wewnętrzny system komunikacji serwisu, umożliwia również rozmowę z użyciem kamery video, nie wymagając dodatkowych aplikacji.
Miejsca
Miejsca mogą być oficjalne (założone w ramach współpracy serwisu z reklamodawcami) lub nieoficjalne (założone przez same dzieci). Może to być ulubiony plac zabaw, klub sportowy, itp.
Gry
Bez takiego działu serwis dla dzieci nie mógłby się obejść. Twórcy serwisu zapewniają, że cały czas dodają nowe gry, dbając przy tym o ich dopasowanie do potrzeb dzieci.
Wydarzenia
Od wielkich, np. koncerty, festyny, po te małe, w większości zakładane przez użytkowników.
eSzkoła
To ciekawy pomysł. Twórcy Funtasto chcą w ramach serwisu tworzyć i udostępniać treści edukacyjne, przygotowane tak, by były atrakcyjne dla dzieci.